Bartzella
Paeonia ITOH hybrid (white double lactiflora x Reath hybrid tree (lutea x suffruticosa)) BARTZELLA
Aretaja: Roger F. Anderson, USA. Registreeritud 1986.a.
Auhinnad: APS Gold Medal 2006. APS Best in Show – Grand Champion
2002
Keskmine õitsemisaeg. Kõrgus 75-100 cm.
Kasvatatud 10L potis. SAADAVAL 2021 KEVADEL
Läbi müüdud
Saadaval eksklusiivselt 25L potis. Sobib terrassile. SAADAVAL 2021 KEVADEL
Läbi müüdud
Rohtse ja puispojengi hübriidliik ja ITOH gruppi kuuluv maailma kuulsaim ja nõutuim sidrun-kollane pojeng. Jaapanlase Toichi Itoh aretatud hübriidid näitavad puispojengi õie ja lehestiku iseloomu ning rohtse pojengi talvekindlust. Jaapanlasele õnnestus esmakordselt saada ristatud seemned pojengist paeonia lactiflora Kakaden/Katoden ja kollase õiega puispojengist paeonia x lemoinei Alice Harding (paeonia delavayi x paeonia suffruticosa). Valik oli tehtud üle 2000 seemikute vahel, mida Toichi jõudis seemikutest ette kasvatada. Paraku Toichi oma loomingut ei näinud ja suri 1956 aastal enne parima seemiku õitsemist 1964 aastal. Aretusega tegeles edasi tema abikaasa. Hiljem 1966.a. Toichi naine müüs osa seemikustest ameeriklasele Louis Smirnowile (Brookville, NY USA). 1974. aastal Smirnow registreeris 4 maailma esimest itoh pojengi (Yellow Crown, Yellow Dream, Yellow Emperor, Yellow Heaven). Aretaja Roger Anderson huvitus uutest itoh pojengidest ja nende põhjal alustas oma aretustööd. Koos aretajaga Don Hollingsworth ta registreeris umbes 30 uut itoh pojengi. Üks esimestest nendest oli itoh Bartzella.
Bartzella õitses esmakordselt 1986 aastal. Erakordsete auhindade ja kuldmedalite võitja. Maailma turule jõudmisel 1990-ndates maksis üle 1000.- USD ja oli väga piiratud kättesaadavusega.
Väga suur ja kuni 20 cm sidrunkollane pool- kuni täidisõieline õis. Südamik näitab punast värvi. Kõige täidlasem kollane ITOH pojeng maailmas. Vürtsikas lõhn, intensiivsus 3/5. Kollane värv pojengidele on väga haruldane, mis teeb temast ainulaadse lõikelille. Kõrgus kuni 75-100 cm. Sügav tumeroheline lehestik, sarnaneb puispojengi lehestikule. Erakordne sügisvärv. Väga jõuline ja täiskasvanud taim saab moodustada üle 50 õie. Väga tugevad poolpuitunud varred. Moodustab rohkelt külgõiepungi, mis pikendab õitsemisaega. Sobib potis või konteineris kasvatamiseks. Kesk- kuni hilise õitsemisajaga. Õitseb kaua, kuna õied avanevad järk-järgult. Saadaval meie lõikelillede valikus. Tõeline legend meie kollektsioonis!
Meie pojengid on kasvatatud 10L/25L potis ja talvitunud Saaremaal. Pojengid on terve juurega ja neid saab istutada varakevadest kuni pinnase külmumiseni.