Nõuanded

Pojengi eluiga on kuni 100 aastat või isegi rohkem, seetõttu võiks istutusaugu valmistada ette hoolikalt ja pikkadeks aastateks. Pojeng on kõige pikaealisem püsilill maailmas.

Kõik Saaremaa Pojengid on kasvatatud potis ja talvitunud Saaremaal. Meie pojengid on terve juurega ja neid saab istutada varakevadest kuni pinnase külmumiseni. Saaremaa Pojengid õitsevad rikkalikult juba istutamisel ja järgneval aastal.

POJENGIDE ÕITSEMISAJAD
 • väga varajane õitsemisaeg, alustavad õitsemist mai lõpus juuni alguses
 • varajane õitsemisaeg, alustavad õitsemist juuni alguses
 • keskvarajane õitsemisaeg, alustavad õitsemist juuni keskel
 • keskmine õitsemisaeg, alustavad õitsemist juuni keskel-lõpus
 • keskhiline õitsemisaeg, alustavad õitsemist juuni lõpus
 • hiline õitsemisaeg, alustavad õitsemist juuni lõpus-juuli alguses
 • väga hiline õitsemisaeg, alustavad õitsemist juuni viimastel päevadel või juuli alguses

ISTUTUSKOHA VALIK

 • Vali täispäikeseline kasvukoht (min 6 tundi otsest keskpäeva päikest).
 • Vajadusel harvenda puude ja põõsaste oksad, et lasta rohkem päikest sisse.
 • Pojeng vajab 1 m2 vaba pinda kasvamiseks.
 • Väldi suurte puude ja põõsaste alla ning neile liiga lähedale istutamist.
 • NB! Istuta Saaremaa Pojengid maha esimesel võimalusel. Kui pojeng õitseb või valmistub õitsema, siis istuta maha kohe pärast õitsemist.

SAAREMAA POJENGIDE ISTUTAMINE

1. Kaeva istutusauk 30 cm potist laiem ja sama sügav kui pott. Kandiline istutusauk sobib paremini kui ümmargune. Istutussügavus peab jääma samale tasemele, mis potis, pigem kõrgemale kuni 3-5 cm. Kontrolli istutusaugu sügavust, asetades pott ajutiselt auku.
2. Tõsta väljakaevatud muld eraldi aiakärusse või muule alusele. Sõelu muld läbi. Eemalda mullast umbrohi ja sega mullale juurde komposti (suhe 1 : 1). Raske savimulla korral lisa liiva, suhe 1 : 1 : 1 (muld-kompost-liiv). Happelise mulla korral sega juurde 2 kg lupja. Liivase mulla korral lisa rohkem komposti, suhe 1 : 2 (liivmuld-kompost). Vajadusel lisa orgaanilist väetist (kanakaka).
3. Veendu, et istutussügavus on õige. Arvesta pinnase hilisema vajumisega. Aseta pott pojengiga külili ja eemalda ettevaatlikult pott, aseta istutusauku. Ära lõhu juurepalli. Lisa ettevalmistatud mullasegu auku. Tihenda pinnast augus pojengi ümber kätega.
4. Pärast istutamist korralikult läbi kasta. Pojengi õievarte peale mitte multšida. Keskkoht, kus mullast tulevad õite varred ei tohi süvendada. Silmad (õite varte pungad mulla all) peavad asetsema sügavuses kuni 2-5 cm maapinnast.
5. Ülejäänud muld kasuta teiste taimede istutamiseks või jaota aias laiali.
6. Hoia umbrohust vabana. Vajadusel õitsemisajal toesta. Istutatud pojeng vajab aega 1-2 aastat, et korralikult juurduda ja õitseda sordiehtsate õitega.

POJENGIDE HOOLDUS

 • Pärast õitsemist eemalda närtsinud õied. Taimel ei tohi lasta närtsinud õite kroonlehtedel kukkuda lehestikule ja sinna kleepuda ja lehega kokku kuivada.
 • Eemalda seemnekukrud aegsasti. Nii pojeng ei raiska jõudu seemnete moodustamiseks. Sügisilu pärast võid jätta 3-5 kukrut.
 • Kogu roheline lehestik peab säilima taimel sügiseni, nii moodustab taim mulla all uued õiepungad (silmad) järgmiseks aastaks. Silmade aktiivne moodustamise periood on juuli-august.
 • Sügisel kolletunud lehestik lõigata kuiva ilmaga vastu maad ja põletada, mitte komposteerida, sh itoh pojengid. Kui lehed kolletuvad varem, kuivavad, mädanevad või hallitavad siis eemalda neid koheselt ja põleta.
 • Vajadusel töötle pinnast (varakevadel enne lehtimist ja sügisel pärast lehtede ära lõikamist) pojengi ümber haiguste ennetamiseks fungitsiidiga. Jälgi tootja juhendit ja vaheta preparaate.
 • Kevadel ja suvel põuaajal kasta. Väldi tihedad kastmist, pojeng vajab kastmist ainult põua korral.
 • Jaga pojengi regulaarselt sügisel (september-oktoober) iga 5-10 aasta tagant. Igal juureotsal jätta 3-7 silma.
 • Ära kõnni pojengi 1 m2 ümbruses, nii muld jääb õhuliseks ja ei tihendu, mis soodustab juurte kasvu.
 • Ei talu seisvat vett. Vajadusel raja kõrgpeenar või lisa istutamisel rohkelt liiva.
 • Pojengid ei vaja talveks katmist ega multšimist, sh itoh pojengid. Ära süvenda kompostiga pojengipõõsa keskkohta, kust tulevad varred välja.

Kuula Saaremaa Puukooli eksperdi intervjuud Vikerraadio saates AIATARK
09.08.2020 - pojengide ümberistutamine ja väetamine sügisel

POJENGIDE VÄETAMINE

Pojengid on väga vastupidavad taimed ja ei vaja suurt hooldust ja väetamist. Suure lämmastiku sisaldusega väetis soodustab rohelise lehemassi kasvu, kuid mitte õite moodustamist. Varred lähevad pikaks ja pehmeks ja ei hoia suurt õit. Sobivad kompleksväetised NPK suhe 1 : 1 : 1, 1 : 2 : 2, 1 : 2 : 3. Alati järgi väetise pakendil välja toodud väetamise juhiseid ja norme, pigem vähem kui rohkem. Väetada taime ümber, mitte varte keskelt. Mulla pH 6-7,2. Vajadusel lisa taime ümber lupja 2 kg/m2 iga 3-5 aasta tagant. Regulaarselt lisa kevadel ja sügisel orgaanilist ainet nagu kompost või kõdunenud sõnnik või lehekõdu.

Väetamine üks kord aastas pikatoimeliste väetistega 5-6 kuud (sobib harrastusaiapidajale):
KEVADEL kui kasv on 15-25 cm: kompleksväetis 5-6 kuud toimega NPK 10-10-10 / 15-15-15 / 20-20-20
või alternatiivina sügisväetis või sibullillede istutusväetis. Saaremaa Puukooli pojengiväetist saab osta siit.

POJENG KUI LÕIKELILL

Pojeng on suurepärane, romantiline ja hästi lõhnav lõikelill, mis sobib buketina kinkimiseks või tuppa vaasi toomiseks. Vaasi lõigata pehme (pehme kui vahukomm) kergelt avanenud ja värvi näidanud õiepunga staadiumis. Õiepung avaneb toas 24 tunni jooksul. Pojeng seisab vaasis 7-14 päeva sõltuvalt sordist, temperatuurist ja tingimustest. Lõikelilleks mitte lõigata rohkem kui 1/3 põõsast. Põõsale alles jätta 2-3 alumist lehte. Kui on vaja pikemat vart, siis lõigata otse vastu maad. Lõigatud varrelt eemalda alumised lehed. Pojeng on janune lõikelill, seetõttu tuleb jälgida regulaarselt veetaset vaasis. Jahedamas kohas õitseb kauem. Soovi korral võib lisada 1 teelusikas suhkrut. Lõikelilli saab osta siit.

Pojengide õitsemise rõõmu aastakümneteks!
Saaremaa Puukool